На великому параді виродків, відомому під назвою валютний ринок, долар ледь не отримав заслужене перше місце після цілої серії несприятливої економічної статистики по США. При закритті торгів 19 липня євро досяг максимальних значень за останній тиждень, зупинившись трохи нижче ключової позначки 1.2330. Британський фунт досяг місячних висот на 1.5740. А австралійський долар зумів повернутися до рівнів кінця квітня. Але деякі події, що відбулися в кінці тижня, допомогли євро вирвати у долара титул гіршого серед гірших. Падаючи, він потягнув за собою інші основні валюти, за винятком японської ієни. Хаос йде їй на користь ще більше, ніж долару. Японська валюта торгується поблизу своїх травневих висот. Найбільше інвесторів турбують останні події в Європі. По-перше, протокол про наміри, підписаний між Іспанією, Євросоюзом і ЄЦБ для рекапіталізації іспанських банків, ледь прожив 24 години, як спливла ще одна проблема в країні: регіональний борг. Інвестори бояться, що Іспанії доведеться звернутися до Трійці за більш масштабною програмою допомоги, бо простого порятунку банків буде їй недостатньо — це вже третя сторона іспанської боргової проблеми. Насправді в протоколі про наміри йдеться про те, що якщо від виділених 100 млрд. євро залишаться гроші, їх можна використовувати для покупки іспанських облігацій. Прибутковість за 10-річними іспанськими борговими паперами закінчила тиждень на своєму максимумі за всю історію валютного союзу — 7.27%. Прибутковість за п’ятирічними паперами закрилася в області 6.87% — у небезпечній близькості до 7%-го порогу. Нестабільність ринків видно вже не тільки на дальньому кінці кривої, а й зовсім поруч, для паперів із близьким строком погашення. Прибутковість за 2-річними облігаціями минулого тижня зросла на 130 базисних пунктів, що в два рази вище зростання прибутковості за 10-річнимм паперами — до 5.75%. Не пізніше 30 липня Іспанії потрібно виплатити 32 млрд. євро за купонами і борговими паперами.
По-друге, ЄЦБ заявив про те, що з наступного тижня грецькі державні облігації і гарантовані інструменти не будуть прийматися в якості забезпечення, принаймні, на деякий час. Грецьким банкам доведеться розраховувати тільки на надзвичайну ліквідність (ELA), що забезпечується центральним банком. Ці кредити, в кінцевому рахунку, схвалюються ЄЦБ, однак усі ризики несе сам Центробанк Греції. Дані з кредитування в рамках надзвичайної ліквідності за червень були опубліковані 17 липня і склали 73.6 млрд. євро, що на 3.45 млрд. євро вище, ніж у попередньому місяці. В середині травня ЄЦБ схвалив підвищення суми, на яку Греція може видавати такі надзвичайні позики, до 100 млрд. євро. Багато оглядачів визнають, що без формального механізму виходу членів Єврозони зі складу валютного союзу, наприклад, ЄЦБ може відмовити банкам країни у доступі до ліквідності (через забезпечення), а потім обмежити ELA. У цій ситуації країна буде змушена створити свої гроші в тій чи іншій формі.
Все не так просто. Так, минулого тижня колишній член керуючої ради ЄЦБ заявив, що слабкі країни повинні піти, але він говорив тільки від свого імені, і Центробанк не має до його позиції ніякого відношення. Драги особисто підтвердив, що хоче бачити Грецію в складі валютного союзу. Рішення ЄЦБ — почасти технічний хід. Близько чотирьох місяців тому Банк запропонував «тимчасово призупинити» дію правила мінімальної кредитної якості для забезпечення. Зараз термін такої амністії добігає кінця. Роблячи свою заяву, глава Європейського Центробанку також відзначив, що питання може бути переглянуте в залежності від рішення Трійки. Для ЄЦБ це частина великої проблеми, пов’язаної з ослабленням балансу під впливом політик, застосовуваних до забезпечення. Раніше в цьому місяці Центробанк обмежив використання державних гарантованих облігацій в якості забезпечення на поточних рівнях. Як ми вже відзначали, це змусить уряд належним чином рекапіталізувати свої банки шляхом вливання капіталу, а не надання гарантій. Отже, зв’язок між платоспроможністю і суверинитетом зросте. У цьому контексті ЄЦБ може отримати нові повноваження банківського регулятора. Був і інший мотив для такого рішення — погіршення якості забезпечення та пов’язані з цим ризики для балансу ЄЦБ.
Багато оглядачів вважають Грецію передвісником біди, тому, незважаючи на те, що на руках у приватних інвесторів Греції всього лише чверть непогашеного боргу Греції, за ним продовжують уважно стежити. Інвестори бояться, що грецький уряд знесилів і довго не протягне. Саме про це говорив репортерам колишній міністр фінансів Папаконстантіну, при цьому відставка чиновника, відповідального за продаж державних активів через відсутність підтримки з боку уряду, дуже співзвучна з цими побоюваннями. У пресі говориться про те, що Греція не виконала близько двох третин зобов’язань, обіцяних Європі в обмін на допомогу. Однак ці цілі не можна порівняти за значимістю. Грецькі показники дефіцитів говорять самі за себе. Уряд повідомив про скорочення державного дефіциту в першому півріччі до 12.48 млрд. євро проти цільового значення 14.88 млрд. Первинний дефіцит склав 3.32 млрд. євро проти мети у 5.27 млрд. євро. Більш того, цього вдалося досягти на тлі зниження доходів (зменшення надходжень від податку на доходи і податку на транзакції). Звичайно, не варто робити поспішні висновки про те, що найстрашніше для Греції минуло. Просто вихід країни зі складу валютного союзу перестав бути неминучістю. Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) також ухвалив рішення про розширення кредитних ліній для грецьких компаній, що досить непогано.
Важливою подією, що вибила у євро і заодно у решти ключових валют грунт із-під ніг, стала заява члена керуючої ради ЄЦБ Бенуа Кера про можливість зниження ставки по депозитах нижче нуля. Звичайно, преса все помножила на три. Його слова звучали зовсім не так драматично. Кер визнав, що поки не ясно, «чи можуть ринки функціонувати при негативних ставках. Якісь можуть. А якісь, очевидно, ні. Перш ніж вжити заходів, які зіштовхнуть ставку по депозитах на негативну територію, ми все ретельно зважимо». Ніяких чітких тверджень. Проте прецеденти є. Данія, наприклад, знизила свою ставку за 2-тижневими депозитами до -20 б.п. на початку місяця. Банк Швеції теж ввів негативну ставку по депозитах ще на зорі кризи. По-перше, європейські банки в більшості своїй вивели кошти з депозитних рахунків в ЄЦБ на поточний рахунок, що не сприяє зростанню кредитування. Негативна ставка прискорить цей процес, якщо тільки ЄЦБ не втрутиться. Важливіше те, що нульова ставка за депозитами вдарила по грошових фондах в євро, деякі великі гравці закрилися зовсім або лише для нових інвесторів. Грошові ринки служили джерелом коштів для європейських банків (і деяких компаній). Негативна ставка за депозитах лише загострить ситуацію.
ЄЦБ, ймовірно, знизить ставку рефінансування з 0.75% до 0.5%, залишивши ставку за депозитами на нулі. Спред у 50 базисних пунктів — вже не новина. Цей сценарій здається нам більш імовірним, ніж негативна ставка за депозитами. Станом на 20 липня в шести європейських країнах була зафіксована негативна 2-річна ставка: у самій Єврозоні, в країнах-кредиторах Фанг (Фінляндія, Австрія, Нідерланди та Німеччина) і в двох країнах, які рухаються поблизу орбіти Єврозони — в Швейцарії і Данії. Негативна прибутковість у країнах Фанг обчислюється однозначними числами. У Данії 2-річна прибутковість наблизилася до -40 б.п., а в Швейцарії — до -54 б.п. Це служить дзеркальним відображенням високої прибутковості в периферійних країнах. Так, інвестиційні потоки, викликані прагненням до безпеки, ведуть до зниження прибутковості, але що це означає насправді? Ми вважаємо. що негативну прибутковість можна розглядати як свого роду опціон: якщо Єврозона розвалиться, валюти в країнах Фанг, а також у Данії та Швейцарії стрімко зростуть (не виключено, що в таких обставинах уряди введуть контроль над потоками капіталу). Зміцнення валюти компенсує негативну процентну ставку. Якщо криза буде розростатися, що на даному етапі здається неминучим, прибутковість продовжить рухатися вглиб негативної території.
Ці події в Європі відсунули на задній план неспростовні докази того, що економіка США втратила свою привабливість. ФРС, швидше за все, зробить якісь кроки найближчим часом, але Європа зараз важливіше. Технічний розкол ключових валют прямо перед вихідними означає, що дані з позиціонування зараз втрачають свою актуальність та інформативність швидше, ніж будь-коли. Однак ми включаємо їх у свій огляд технічної диспозиції за основними валютами. Головною зміною в позиціонуванні на ринку став перехід канадського долара від чистої довгої позиції до чистої короткій позиції — першої з початку лютого.
Євро: чиста спекулятивна коротка позиція незначно виросла до 167.2 тис. контрактів у порівнянні з 165.7 тис. контрактів за попер. період. Валова довга позиція скоротилася на 4.6 тис. контрактів (до 31.8 тис. контрактів), а валова коротка позиція втратила 3 тис. контрактів (до 199.1 тис. контрактів). Євро, ймовірно, продовжить падіння. Найближча мета 1.2080-1.2100. Рівень 1.20 — швидше психологічна підтримка, ніж реальна, технічна. Два роки тому після її прориву було встановлено мінімум на рівні 1.880. Можливі додаткові продажі після п’ятничного падіння, що переходять у консолідацію до середини тижня, в очікуванні даних по замовленнях на товари тривалого користування і першої оцінки ВВП в США за 2 квартал. Найближчий опір проходить на рівні 1.22, однак ведмеді по євро будуть безстрашними щонайменше до 1.2330.
Ієна: чиста довга позиція зросла на 2.2 тис. контрактів до 11.1 тис. Це найбільша чиста довга позиція за останній місяць. Валові довгі і короткі позиції незначно зросли (на 3.8 тис. і 1.6 тис. контрактів відповідно) до 36.7 тис. і 25.6 тис. контрактів. Ієна буде випереджати всіх своїх конкурентів. Спадна мета для долар / ієни — 78.00. Прорив колишнього важливого рівня 77.65, ймовірно, зумовить нову хвилю вербальних інтервенцій. Але ще краще становище ієни в парі з кросами. Ті, хто особливо не любить ризикові операції, можуть відкривати довгі позиції в ієни проти відстаючих валют, таких як австралійський і канадський долари та мексиканський песо.
Британський фунт: чиста коротка позиція по фунту майже не змінилася — 7.5 тис. контрактів. Валові довга і коротка позиції зросли на 1 тис. контрактів до 33.9 тис. і 41.3 тис. контрактів відповідно. Валова коротка позиція по фунту — друга за величиною після євро. Двадцятого липня британська валюта розгорнулася в бік зниження і закрилася нижче своєї 5-денної ковзної середньої — вперше за останні шість сесій. Це означає, що зростання на 2.2% від липневих мінімумів дійшло кінця. Наступна мета 1.5580-1.5600, однак найближча суттєва підтримка відзначена лише на рівні 1.5525. У середині наступного тижня публікується перша оцінка по ВВП Великобританії за 2 квартал, згідно з прогнозами, економіка країни скорочується вже третій квартал поспіль. У цьому контексті ніхто не здивується, якщо фунт продовжить знижуватися аж до публікації звіту, а потім стабілізується. Перша область опору відзначена на рівні 1.5660-80, однак ведмеді почнуть нервувати лише якщо фунт закриється вище позначки 1.5750.
Швейцарський франк: чиста коротка позиція зросла майже на третину до 23.1 тис. контрактів. Число довгих позицій зросло менш ніж на 400 контрактів, тоді як число коротких позицій зросло на 5.9 тис. до 29.3 контрактів. Долар закінчив тиждень на максимальних рівнях проти франка з кінця 2010 року — через місяць або близько того після оголошення про початок QE2. З технічної точки зору ніщо переконливо не вказує на готовність долара до формування вершини. Очевидно, американська валюта спрямується до області 1.0000-1.0070.
Канадський долар: чиста позиція з довгої перетворилася на коротку — з невеликою перевагою в 1.2 тис. контрактів. Число довгих позицій скоротилося трохи більше, ніж на тисячу, до 23.6 тис. контрактів, а число коротких позицій зросло на 4.5 тис. контрактів до 24.8. З початку червня американський долар втратив 3.3% проти свого канадського побратима. Швидше за все, це падіння наближається до кінця. Нас чекає як мінімум висхідна корекція. Область 1.0150-70 може виявитися проблемною, однак відкат, ймовірно, допоможе долару пробитися в діапазон 1.0200-50 за умови, що не буде пробита область підтримки 1.0050-60.
Австралійський долар: чиста довга позиція по австралійському долару знизилася майже на третину до 13.9 тис. контрактів. Число довгих позицій скоротилося на 3.7 тис. до 51 тис. контрактів. Число коротких позицій зросло на 1.4 тис. до 37 тис. контрактів. З початку червня австралійський долар виріс майже на 9% проти долара США. Здається, що висхідна динаміка себе вже вичерпала. Найближчий опір проходить на рівні 1.0450-70. Підтримка — в діапазоні 1.0270-1.0300.
Мексиканський песо: чиста довга спекулятивна позиція зросла з 25.2 тис. до 35 тис. контрактів. Число довгих позицій збільшилося майже на чверть до 60.8 тис. контрактів, а число коротких позицій зросло на 2.4 тис. контрактів до 25.8 тис. Песо демонструє вражаючу динаміку з першого червня. За цей період він зміцнився більш ніж на 10% проти долара США. Висхідна динаміка близька до завершення. Нові довгі позиції в нерішучих руках, в інвесторів, готових позбутися їх у будь-який момент. Зразкова мета MXN13.43 і потім MXN13.53, проте, враховуючи позиціонування (яке дає лише приблизну картину, оскільки є інформація про те, що великі хеджфонди і керуючі активами тримають позиції в мексиканських боргових зобов’язаннях), дані цілі можуть бути з легкістю пройдені.