Якщо рахувати Іспанію пацієнтом, то в її палаті панує дуже напружена атмосфера. Місцеві фахівці, котрі здійснюють спроби вилікувати хворобу, радячись із європейськими спеціалістами, приносять тільки тимчасове полегшення. Але ще більше бентежить той факт, що рецидиви стають все частішими після прийому наступної дози ліків. Шанси в Іспанії на уникнення повноцінного порятунку стрімко сходять нанівець. Симптоми цієї хвороби ясно визначились 25 липня, коли прибутковість за десятирічними облігаціями дійшла позначки 7.75%. У свій час операції по порятунку Греції, Португалії та Ірландії відбувалися незабаром після проходження 7% відмітки. Стрибок двурічних облігацій вище 7% турбує ще більше, бо він майже позбавляє уряд можливості запозичувати під будь-які цінні папери, окрім короткострокових.
В умовах євроінтегрованості країни перемістити її в ізолятор просто неможливо, тому хвороба швидко перекидається на сусідів. В Італії прибутковість по 10-річних облігаціях злетіла більш ніж на 6.5%, досягнувши максимального значення в січні. Фондові ринки Європи обвалилися, а італійський індекс був відзначений мінімумом Єврозони. Ситуацію загострило агентство Moody’s, котре пригрозило Німеччині, Нідерландам і Люксембургу втратою найвищого рейтингового статусу ААА. Цей прогноз ґрунтувався на ймовірному збільшенні боргового навантаження, котре країни Північної Європи повинні будуть взяти на себе.
Зовнішній борг Іспаніі становить найбільшу занепокоєність. Рівень заборгованості перед іноземними інвесторами за підсумками минулого року перевищує рівень обсягів активів, які вони мають за межами країни на 92% від ВВП. Одна з проблем Іспанії – витік іноземного капіталу. Це дуже послаблює економіку та банківський сектор, відлякуючи іноземні інвестиції. Саміт, що проходив у кінці червня, дав маленьку надію, яка вже майже зникла. Лідери Єврозони вирішили, що новий фонд порятунку ESM зміг би напряму закачувати гроші в банки, минаючи уряд. Ця ідея дуже підбадьорила ринки, оскільки вона передбачає розрив між слабкими банками та слабкими суверенами. Але потім це рішення не виглядало дуже переконливо, тому що ESM до вересня не може вступити в дію до голосування в Конституційному суді у Німеччині. Якщо суд ухвалить рішення про ратифікацію фонду, він не зможе здійснювати рекапіталізацію банків до тих пір, поки на чолі не стане європейський орган нагляду.
На деякий час порятунок може бути відтягнутий: є невеликі запаси готівки та можливість короткострокових запозичень. Також існує тимчасовий фонд порятунку у Єврозоні, який зможе надати уряду початкову суму коштів для банків. Але навіть якщо спекотне літо Іспанія і переживе, усі ринки сигналізують про те, що повномасштабного порятунку у наступному році не уникнути.