Фінансовий сектор України зіткнувся з валютним парадоксом

Автор поста:

Фінансовий сектор України зіткнувся з валютним парадоксом

Фінансовий сектор України зіткнувся з валютним парадоксом. Як виявилося, травнева девальвація гривні супроводжувалася збільшенням притоку валюти в країну. Платіжний баланс у травні знову виявився позитивним — валютні надлишки склали майже $ 0.5 млрд. Утім, говорити про припинення тиску на гривню ще рано, попереджають експерти, побоюючись ескалації негативних настроїв громадян.

Позитивне сальдо платіжного балансу фіксується в Україні вже третій місяць поспіль, заявили вчора в Нацбанку. У травні в країну надійшло іноземної валюти на $ 483 млн більше, ніж було виведено. Завдяки цьому вперше в нинішньому році позитивною стала і загальна динаміка платіжного балансу: за підсумками п’яти місяців профіцит становив $ 422 млн. Незважаючи на це, резерви НБУ в травні скоротилися на $ 503 млн, що можна пояснити як другим траншем в рахунок погашення кредиту МВФ на $ 580 млн , так і зниженням курсу євро до долара на 6%.

Профіцит платіжного балансу в травні виявився на 5% менше, ніж місяцем раніше ($ 508 млн). Зниження припливу валюти викликано тим, що темпи зростання імпорту (10.8%) перевищують темпи зростання поставок українських товарів за кордон (9.4%). В результаті дефіцит рахунку поточних операцій зріс з $ 583 млн до $ 684 млн.

Ситуація з припливом валюти за рахунком операцій з капіталом і по фінансовому рахунку покращилася (з $ 1.09 млрд до $ 1.16 млрд) завдяки притоку валюти за статтею «інший капітал» — зростання з $ 257 млн ​​до $ 996 млн. Раніше в НБУ пояснювали, що в цю статтю входять торговельні кредити, що формують динаміку. «Враховуючи нинішній стан фінансового ринку, це цілком нормальна ситуація: у підприємств немає можливості залучати звичайні позики, що пояснює збільшену популярність товарних кредитів», — пояснив начальник відділу аналізу фінансових ринків ІНГ Банку Україна Олександр Печерицин. Позитивне сальдо кредитів і облігацій знизилося з $ 761 млн до $ 166 млн.

Інші статті фінансового рахунку більш песимістичні: населення вилучило з банків $ 455 млн (+27,8%), а іноземні інвестиції впали до мінімального рівня — $ 216 млн. Через те, що пішло $ 208 млн інвестицій, загальний показник їх припливу ($ 8 млн ) виявився близьким до нуля. А по прямих інвестиціях Нацбанк і зовсім зафіксував відтік на $ 21 млн. «Враховуючи, що статистика за цим показником за останні місяці в основному відображає не реальний приплив іноземного капіталу, а переказ грошей в офшори і назад, ці дані дуже складно пояснити», — визнає аналітик ІК Dragon Capital Олена Белан.

Платіжний баланс залишався позитивним на тлі того, що попит на валюту на міжбанку в травні перевищував пропозицію. «Зафіксоване в кінці травня зростання попиту на валюту пов’язане з відходом ряду іноземних інвесторів з ОВДП. Нацбанк не став давати їм можливість йти з гривні за вигідним курсом», — пояснив керуючий партнер Capital Times Ерік Найман. «Хоча травень і показує, що в найближчі місяці загроз для стабільності гривні немає, високі темпи скупки валюти підтверджують, що населення налаштоване песимістично», — відзначає пан Печеріцин. «Основна загроза стабільності гривні зараз — негативні настрої громадян», — резюмує Ерік Найман. За словами Олени Белан, традиційне збільшення попиту на готівкову валюту в Україну очікується в серпні-вересні.

Оставить отзыв

Ваш адрес email не будет опубликован.

« »

Вверх