Чий долар, того і правила

Автор поста:

Доллар

В останні роки акції Standard Chartered торгуються з премією до аналогів, в значній мірі через те, що бізнес банку сфокусований на Африці, Азії та Близькому Сході. Незважаючи на те, що штаб-квартира інституту знаходиться в Лондоні, у минулому році лише 5% від балансового прибутку групи надходило безпосередньо із США, Британії та Європи.

Але тепер все змінилося. На початку серпня акції банку обвалилися (див. графік) після того, як Державний департамент фінансових послуг (DFS) у своєму 27-ми сторінковому звіті назвав Standard Chartered «ізгоєм», звинувативши його в «серйозному порушенні законів» і приховуванні 60 тис. транзакцій на суму $ 250 млрд., які дозволяли Ірану уникати американських санкцій. Це, за словами DFS, змусило фінансову систему США працювати на «терористів, торговців зброєю, наркобаронів і корумповані режими». У примітці до звіту говориться, що в процесі перевірки «іранських» транзакцій було виявлено, що подібні «схеми» застосовувалися і по відношенню до таких країн, як Лівія і М’янма.

Сенсаційний текст заяви містить не менш сенсаційні звинувачення. За повідомленнями DFS, дії Standard Chartered стали результатом «документально підтвердженого волевиявлення топ-менеджерів групи обдурити регуляторів і порушити закон США». Сумнівні операції здійснювалися в період з 2001 по 2007 рр., коли санкції проти Ірану вводила в основному тільки Америка, але навіть тоді вдавалося ухилитися від них за допомогою використання «транзитного платежу», згідно з яким виражена в доларах оплата могла пройти в Штати на умовах, що Америка не буде кінцевим пунктом платежу, який не буде перенаправлено безпосередньо в Іран і буде зафіксований документально. За відомостями DFS, починаючи з 2001 року, Standard Chartered вів бізнес з Центробанком Ірану від імені Національної іранської нафтової компанії, яка отримувала $ 500 млн. в день. Як стверджується у справі, адвокат Standard Chartered заявив, що клієнт і мета цих виплат повинні залишитися в таємниці. Таким чином, будь-яке посилання на іранських клієнтів у банківських перекладах було засекречене. Через деякий час процес маскування набув таких масштабів, що став автоматизованим.

Як говориться у звіті DFS, така система влаштовувала не всіх. У 2006 році головний керуючий Standard Chartered в США (анонім) відправив повідомлення виконавчому директору групи в Лондоні (також анонім), попередивши про те, що іранський бізнес «може спричинити дуже серйозні або навіть катастрофічні наслідки для репутації групи», а також «серйозну кримінальну відповідальність» менеджменту, у тому числі «Вас і мене». За словами одного зі службовців філії банку, опитаного регуляторами, неназваний директор відповів: «Ви, кляті американці. Хто ви такі, щоб говорити нам, всьому іншому світу, що ми не будемо мати справу з іранцями?». Як виявилося, цього було недостатньо. Згідно з матеріалами справи, шахрайським операціям банку Standard Chartered сприяла аудиторська компанія Deloitte & Touche, найнята в 2004 році на вимогу регуляторів. За відомостями DFS, Deloitte надавала Standard Chartered конфіденційні звіти по інших банках, що давало інформацію про те, як регулятори розслідують іранські трансферти; потім, за запитом Standard Chartered, компанія розробляла «обтічну» версію звіту, де навмисно опускалася важлива інформація. Замість каяття, яке зазвичай слідує за висловленням критики з боку політиків або державних установ, банк відреагував досить зухвало. Standard Chartered заявив, що «докорінно не згоден з позицією та врученням фактів», представлених регулятором. За словами інституту, 99,9% іранських транзакцій відповідають правилам проведення транзитних платежів, і лише $ 14 млн. із загальної суми вийшли за рамки встановлених правил. Deloitte відповіла не менш емфатично: «ми не маємо уявлення ні про які порушення… і категорично спростовуємо будь-які підозри щодо нашої участі в будь-яких формах порушення закону банком».

Британська влада приєдналася до процесу, причому деякі звинувачують американських регуляторів в просуванні антилондонської політики після недавніх розслідувань в HSBC і Barclays. Також з’явилися повідомлення про неспокій серед інших агентств США з приводу агресивної поведінки DFS. Державний департамент фінансових послуг — нова організація, у зв’язку з чим багато хто підозрює, що таким чином організація намагається привернути до себе увагу. 8 серпня акції банку трохи відновилися, оскільки побоювання інвесторів з приводу гіршого сценарію згасли. Останній раз влада Нью-Йорка відкликала ліцензію великого банку в 1990-х рр. Це був горезвісний BCCI; Standard Chartered вдалося уникнути цієї долі. Але тепер перед банком стоїть складне завдання — відновити свою перевагу перед іншими інститутами. 15 серпня Standard Chartered і американським можновладцям вдалося укласти угоду, що дозволило банку уникнути судового розгляду. Порушник погодився виплатити штраф у розмірі 340 млн. доларів. Це є одним з пунктів угоди з департаментом DFS, у рамках якого банк також зобов’язався допустити в свій нью-йоркський філіал незалежних аудиторів, які протягом двох років будуть стежити за роботою його внутрішніх регуляторів.

Оставить отзыв

Ваш адрес email не будет опубликован.

« »

Вверх