Економіст: «Ми спостерігаємо ідеальний шторм»

Автор поста:

Економіст: «Ми спостерігаємо ідеальний шторм»

Майже 100 млрд євро, або 10% ВВП Іспанії, склав обсяг витоку капіталів із цієї країни за перші три місяці. Ці дані, оприлюднені в четвер іспанським Центральним банком, збіглися з різкою прочуханкою, яку в той же день ЄЦБ влаштував іспанській владі за невмілі спроби врятувати банк Bankia, третій за розмірами в Іспанії. Два удари в один день по консервативному уряду, який поки що безуспішно намагається стримати подвійну — економічну і фінансову — кризу. Як зазначає газета The Financial Times, дані іспанського Центробанку про виведення з країни 97 млрд євро в першому кварталі підтверджують експертні оцінки про те, що іноземні інвестори позбуваються від іспанських активів. Тим часом іспанські банки нарощують свої портфелі державних облігацій, за спонуканням до цього кредитами ЄЦБ. Як заявив FT економіст Радж Бадіані з IHS Global Insight, він найбільше побоюється, що більш свіжі дані, які ще поки недоступні, виявляться ще гірше оприлюднених напередодні. «Ми спостерігаємо ідеальний шторм», — говорить експерт.

Не треба різати котячий хвіст на частини

Шторм підсилений зовнішніми факторами. У четвер глава ЄЦБ Маріо Драгі у близьких до принизливих монологах відчитав іспанську владу за те, що іспанський регулятор не зміг правильно оцінити масштаб проблем в Bankia. Іспанці, вважає Драги, різали кішці хвіст на частини. Перша спроба. Друга спроба. Третя. «Так кожен рано чи пізно прийде до правильного рішення, але — за максимальною ціною», — знущається глава ЄЦБ.

Те, що має на увазі Маріо Драгі, дійсно виглядає зразком некомпетентності. Ще в лютому іспанська влада заявляла, що для оздоровлення банківської системи більше не потрібні кошти платників податків. Минулого тижня було оголошено, що тільки на фактичну націоналізацію Bankia знадобиться додаткових 19 млрд євро. Таким чином, загальний обсяг державних коштів, що виділяються на санацію Bankia, досягне 23 млрд євро.

Представник іспанського уряду виступила із заспокійливою заявою про те, що нові 19 млрд не буде потрібно інвестувати за один прийом. В уряду є кошти зі спеціального резервного фонду, щоб видати Bankia 7 млрд євро в липні, наступний транш знадобиться в жовтні, і до цього моменту влада сподівається назбирати необхідну суму. Джерела подібного оптимізму (як, власне, джерела надходження цих коштів) не цілком очевидні: вартість зовнішніх запозичень для уряду Іспанії зараз рекордно висока.

Тим часом в Іспанії критика з ЄЦБ була сприйнята як атака на голову Центробанку Мігеля Анхеля Фернандеса Ордоньєса, про дострокову відставку якого вже оголошено. Фернандес, якого нинішній уряд консерваторів успадкував від адміністрації соціалістів, став цапом-відбувайлом, і положення його непривабливе. Він діє в політичному вакуумі, і все негативне, що відбувається у фінансовій сфері країни, автоматично списують на його дії або бездіяльність.

Але Маріо Драги робить із ситуації з Bankia далекоглядні висновки європейських масштабів. На його думку, сама нинішня система контролю за банками потребує перегляду:  «Це справа наднаціональних органів, а не регуляторів в самих країнах. В іншому випадку вся європейська банківська система зазнає кризи».

Як стало відомо The Wall Street Journal, в кабінетах Міжнародного валютного фонду вже йдуть консультації щодо можливості виділення коштів для Іспанії, якщо Мадрид звернеться з подібним проханням (до сих пір не звертався). 4 червня починаються консультації МВФ з урядом Іспанії. Поки що джерела МВФ описують обговорення планів порятунку іспанських фінансів як рутинну ситуацію: подібні плани складаються на крайній випадок у відношенні різних країн. Зокрема, останнім часом МВФ розробляв кризові сценарії для Греції та Португалії.

«В Іспанії вирішується доля євро»

У четвер віце-прем’єр Іспанії Сорайя Саєнс де Сантамарія зустрічалася з главою МВФ Крістін Лагард, але представник іспанської влади уточнила, що ця зустріч була запланована ще місяць тому, а Крістін Лагард назвала її «дуже продуктивною». У той же день іспанська віце-прем’єр зустрічалася з міністром фінансів США Тімом Гайтнером, від якого також надійшли підбадьорливі заяви.

Іспанська влада, проте, вважає, що одних заяв на підтримку їхніх зусиль по санації фінансової системи країни недостатньо (тим більше що останнім часом іспанців не стільки хвалять, скільки сварять). Міністр економіки Іспанії Луїс де Гіндос у четвер виступив із попередженням: «Від того, що станеться в найближчі тижні, залежить доля загальноєвропейського проекту».

За словами міністра, «євро перебуває на роздоріжжі». Причому «битва за євро» відбувається в даний час в Іспанії та Італії. Для тих, хто знайомий з історією іспанської громадянської війни, словосполучення «битва за євро» звучить як «битва при Ебро» — одна з вирішальних битв, після якої падіння республіканської Іспанії було вирішене. Навряд чи де Гіндос мав на увазі цю історичну паралель, але вона виникає спонтанно.

Як заявив міністр економіки, він розраховує на те, що «в найближчі дні і тижні» вдасться домовитися про створення нового європейського механізму з надання допомоги проблемним банкам, наводить його слова газета El Pais. Також, на його думку, необхідно просунутися на шляху створення європейського «банківського союзу» — чогось на кшталт пан’європейського «Фонду гарантії депозитів».

Для Іспанії подібні заходи мають ключове значення для оздоровлення фінансового сектора, отруєного «токсичними активами» неліквідної нерухомості, вважає де Гіндос, якого в іспанських ЗМІ прийнято називати «економічним царем», маючи на увазі його широкі повноваження у нинішньому уряді. Ідея іспанської влади полягає в тому, що створення подібного механізму фінансової солідарності в ЄС допомогло б Мадриду уникнути вкрай небажаного в даних обставинах — звертатися за допомогою безпосередньо до урядів європейських країн.

Виступаючи з лекцією у відомому каталонському курорті Ситжес, де Гіндос завершив свою промову досить туманним прогнозом світлого майбутнього: «Переконаний, що іспанська економіка — швидше раніше, ніж пізніше, — відновить зростання».

Оставить отзыв

Ваш адрес email не будет опубликован.

« »

Вверх